BÖLÜM 6 - TOPLUMSAL YAŞAMA KATILIMI SAĞLAMAK

MODÜL 2
OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERLE İLETİŞİM KURMA

Formları indirin.pdf

Elif Tekin İftar
Prof.Dr

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylerin Problem Davranışları ve Öfke Nöbetleriyle Başa Çıkabilmeye İlişkin Öneriler

Modül Kazanımları

  • Bilgi ve yardım talep ediniz: Otizm spektrum bozukluğu olan bireyin anne-babasından ya da birlikte olduğu yakınlarından onunla nasıl iletişim kurabileceğinize, bireyi nasıl sakinleştirebileceğinize ilişkin bilgi ve yardım talep ediniz.
  • Fırsat veriniz: Otizm spektrum bozukluğu olan bireyin kendi güvenliğini ya da diğerlerinin güvenliğini tehdit eden bir durumu olmadığından eminseniz ve güvenliği sağladıysanız kendi kendine sakinleşmesi için ona zaman veriniz.
  • Sakin kalmaya çalışınız: Otizm spektrum bozukluğu olan birey öfke nöbeti geçirdiği esnada öncelikle sakin kalmaya gayret ediniz. Bu esnada kontrolünüzü kaybetmenizin ve aşırı tepkiler vermenizin durumu daha da zorlaştıracağını unutmayınız.
  • Sessiz bir ortama yönlendiriniz: Eğer birey problem davranış sergiliyor ya da öfke nöbeti geçiriyorsa ve bu davranışların şiddeti giderek artıyorsa bireyi sessiz bir ortama yönlendiriniz ve uygun güvenlik mesafesini koruyarak davranışın azalmasını bekleyiniz. Ancak aniden gelişebilecek dürtüsel diyebileceğimiz düşünmeden yapılan hareketlere ve öfke patlamalarına karşı hazırlıklı olunuz.
  • Gerektiğinde problem davranışları görmezden geliniz: Otizm spektrum bozukluğu olan bireyin sergilediği problem davranışların bazılarının işlevi sizin ya da etraftaki diğer kişilerin dikkatini çekmek olabilir. Kendisinin, sizin ya da diğer kişilerin güvenliğini tehdit etmiyorsa bireyin uygun olmayan, sıra dışı davranış/davranışlarını görmezden gelmeyi deneyiniz. Bunun sonucunda başlangıçta bireyin davranışında bir artış, ardından ise belirgin bir azalmanın gerçeklemesi beklenmektedir.