BÖLÜM 4: ETKİLEŞİM BECERİLERİNİ KAZANDIRMAK

MODÜL 17
İLETİŞİM KURMA VE SOHBET ETME BECERİLERİ

Henüz Konuşmayan Otizmli Çocuklarda İletişim Becerilerinin Desteklenmesinde Kullanılan Yöntemler

Modül Kazanımları

Çocuğunuz seslerle ya da jestlerle bir şeyler iletmek amacıyla girişimde bulunmuyorsa, iletişim becerilerini geliştirmek üzere çalışmaya, kurmalı ya da itmeli oyuncaklarla başlayınız. Bu tür oyuncaklarla sıra alarak oyun oynamayı planlayınız. Sıra alarak oynanan oyunlar, çocuğunuzun iletişim gelişimine ve bekleme becerisinin gelişmesine katkıda bulunur. Bu amaçla planlayabileceğiniz örnek oyunlara aşağıda yer verilmektedir:

Çalışmaya hangi oyuncakla başlayacağınıza, çocuğunuzun ilgilerini ve tercihlerini gözleyerek karar veriniz. Çocuğunuz hiçbir şeyle ilgilenmiyorsa, çalışmaya topla oynama ile başlayınız ve oyunu şu şekilde oynayınız:

  • Çocuğunuzla aranızda küçük bir mesafe bırakarak yere karşılıklı oturunuz. “Bir-iki-üüüç” diye sayarak topu çocuğa yavaşça yuvarlayınız. Çocuğunuzun topu tutmasına yardımcı olunuz.
  • Çocuğunuz topu tuttuktan sonra çocuğunuzun ellerini topun üzerine, kendi ellerinizi de çocuğunuzun ellerinin üzerine koyunuz. “Bir-iki-üüüç” diye sayarak topu kendinize yavaşça yuvarlayınız. Birkaç tur oynadıktan sonra yalnızca “bir-iki” deyiniz; “üç” demeden ve topu atmadan çocuğunuzdan bir tepki beklediğinizi belli ederek bekleyiniz. Çocuğunuz herhangi bir ses çıkarttığında ya da jest-mimik kullandığında hemen “üççç” diyerek topu yuvarlayınız ve çocuğunuzu sosyal olarak pekiştiriniz. Çocuğunuzla bu çalışmayı her gün gerçekleştiriniz. Her çalışmanızda gerçekleştirdiğiniz denemelerin sayısını; çocuğunuz kendiliğinden topu yuvarlar hale geldiğinde ise, aranızdaki mesafeyi yavaş yavaş arttırmaya başlayınız.