BÖLÜM 3 - TEMEL BECERİLERİ KAZANDIRMAK

MODÜL 15
OYUN OYNAMA

Oyun Becerilerinin Öğretiminde Akranların Model Olduğu Uygulamalar

Modül Kazanımları

Oyun oynama becerilerinin öğretiminde etkililiği araştırmalarla ortaya konmuş uygulamalardan biri akranların öğretime dâhil edildiği uygulamalardır. Normal gelişim gösteren akranlar oyun becerilerinin nasıl sergileneceğine ilişkin model olarak otizmli akranlarına bu becerileri kazandırabilirler. Araştırmalar akranların model olduğu öğretim süreci sonrasında otizm spektrum bozukluğu olan çocukların oyun becerilerini edinebildiklerini ve edindikleri bu becerileri doğal ortamlara daha kolay genelleyebildiklerini göstermiştir. Aşağıdaki videoda akranların oyun becerilerinin öğretimine model olduğu örnek bir uygulama yer almaktadır.

Akranların Model Olduğu Oyun Öğretimi Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

! Öğretim öncesinde seçmiş olduğunuz akranın doğal ortamda çocuğunuzla nasıl iletişime geçtiğini gözlemleyiniz. Çocuğunuzun akranla iletişiminde nötr ya da olumlu olması öğretimin etkililiğini arttıracaktır.

! Akran ile gerçekleştirilecek uygulama için seçilmiş oyun etkinliğinin çocuğunuzun ilgi alanına uygun olduğundan ve çocuğunuzun bu oyundan keyif alacağından emin olunuz. Bu doğal pekiştireç zamanla çocuğunuzun akranla çalışmayı tercih etmeye başlamasını sağlayacaktır.

! Akran ile gerçekleştirilecek uygulamaya başlamadan önce akranı yönlendirmeniz ve çocuğunuzla iletişim kurarken ilk aşamalarda ona rehberlik yapmanız gerekmektedir. Özellikle dikkati çekme, basit kelimeler kullanma, gerekirse yönergeyi tekrar etme, pekiştireç kullanma gibi konularda akrana çalışma öncesi, sırası ve sonrasında rehberlik yapılması bu bağlamda çok önemlidir.