BÖLÜM 3 - TEMEL BECERİLERİ KAZANDIRMAK

MODÜL 13
SINIFLAMA BECERİLERİ

Genelleme

Modül Kazanımları

Anımsayacağınız gibi, genelleme çocuğun öğrendiği bir beceriyi öğretim koşulları dışındaki koşullarda da sergileyebiliyor olması anlamına gelmektedir. Çocuğunuzun sınıflama ve ayırma öğretim koşulları dışında da kullanabilmesi ya da daha karmaşık ve zor becerilerin öğrenilmesinde bu becerilerden yararlanabilmesi için öğrendiği becerileri genellemesi gerekmektedir. Dolayısıyla, diğer tüm öğretim alanlarında olduğu gibi sınıflama ve ayırma becerilerinin öğretiminde de genelleme çalışmalarına yer verilmesi son derece önemlidir. Sınıflama ve ayırma becerilerini öğretmek amacıyla bu modülde izlenmesi önerilen her bir aşamada aşağıda sıralanan genelleme çalışmalarının tümüne yer vermeye çalışınız. Kimi zaman sıralanan önerilerinin hepsini gerçekleştirebilmek mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda becerilerin genellenmesini sağlayabilmek üzere aşağıda sıralanan genelleme çalışmalarından en az birine mutlaka yer veriniz.

Araç-gereçler arası genelleme: Çocuğunuzun öğrettiğiniz sınıflama ve ayırma becerisini öğretim sırasında kullandığınız araçlardan farklı araçlarla da ölçütü karşılar düzeyde doğru sergilemesini sağlayınız. Örneğin; öğretim sırasında nesnelerin fotoğraflarını kullandıysanız genelleme çalışmaları sırasında nesnelerin çizimleriyle ya da farklı fotoğraflarıyla çalışmayı düşünebilirsiniz.

Ortamlar arası genelleme: Çocuğunuzun öğrettiğiniz her bir beceriyi farklı ortamlarda da sergilemesini sağlayınız. Örneğin;

  • Çocuğunuza sınıflama ve ayırma becerisini evin bir odasında bulunan masada çalışarak öğrettiyseniz, çocuğunuz ölçüt düzeyinde doğru tepkide bulunduktan sonra mutfak masasında da çalışmayı düşünebilirsiniz.
  • Ortamlar arası genellemeyi sağlamak üzere çocuğunuzla masa başı çalışmanın yanı sıra yerde çalışabilir ya da ondan koltukların üzerine sıralanmış resimleri/nesneleri ayırmasını isteyebilirsiniz.

Kişiler arası genelleme: Çocuğunuzun öğrettiğiniz her bir beceriyi farklı kişilerle çalışırken de doğru biçimde sergileyip sergilemediğini kontrol ediniz. Mümkün olan her durumda çocuğunuzun masa başında öğrendiği sınıflama ve ayırma becerilerini oyun zamanlarında ve günlük rutinleri sırasında sergilemesini sağlamak için fırsatlar yaratınız. Böylece çocuğunuzun bu becerileri genellemesine yardımcı olacaksınız. Örneğin;

  • Çocuğunuzla evcilik oyunu oynarken oyuncak bebeğin giysilerini ayrı bir yere, banyo malzemelerini ayrı bir yere koymasını sağlamanız onun sınıflama becerilerine ilişkin genelleme çalışması yaptığınız anlamına gelebilir.
  • Çocuğunuzla birlikte kirli çamaşırları bir tarafa temiz çamaşırları bir tarafa ayırmanız da sınıflama becerisinin genellenmesine hizmet edebilir.
  • Çocuğunuzla birlikte mutfak çekmecesine temiz kaşık, çatal ve bıçakları yerleştirmeniz da sınıflama becerisinin genellenmesine hizmet edebilir.